utorok 8. decembra 2015

Jordanová Sophie - Nevítaní 1: Nevítaní

Vydal: CooBoo, 2015
Väzba pevná bez prebalu
Počet strán: 312
Jazyk: slovenský

Anotácia:
Je rok 2021 a v Spojených štátoch amerických sa niekoľkonásobne zvýšil počet vrážd. Čím ďalej tým viac ľudí má totiž tzv. HTS syndróm – ich DNA obsahuje vraždiaci gén. Davy je takmer dokonalá študentka prestížnej školy, je krásna, chodí s úžasným chlapcom a je veľmi talentovanou hudobníčkou. Ale jedného dňa sa celý jej perfektný život zosype ako domček z kariet. Do jej domu dorazia zástupcovia vlády a povedia jej, že je nositeľkou, teda že je HTS pozitívna. Vlastní rodičia sa jej začínajú báť, hoci nikdy nikomu neublížila, vyhodia ju zo školy a stratí všetko, čo mala, o čo sa snažila, svoju budúcnosť.

Nositeľov pribúda a svet, ako ho poznáme, sa mení. Nikto už sa necíti v bezpečí. Ľudia s HTS sa začínajú zatvárať do internačných táborov. Davy má ale nakoniec šťastie, ocitne sa v špeciálnom výcvikovom tábore. Pokiaľ sa to dá považovať za šťastie – čo z nej bude, keď výcvik prežije? Vraždiace monštrum? A dokáže sa ubrániť vlastným génom alebo sa stane vrahyňou?

A ako to vidím ja?
Predstavte si, že v budúcich 6 rokoch by bol rozlúštený náš genofond a niekto by sa dozvedel všetky tajomstvá našej DNA. V rámci nej by objavil tajomný gén, ktorý vypovedá o vraždách. O vraždách, ktoré sa stali, ale aj tých, ktoré sa stanú. Pretože po preskúmaní väzňov sa zistilo, že všetci ktorí vraždili, ten gén majú. A je teda viac ako pravdepodobné, že každý kto ho má, bude v živote vraždiť. A tak vláda nariadila preskúmať genofond všetkých obyvateľov, aby raz a navždy vyčlenila tých, z ktorých by tí vrahovia mohli byť, respektíve, z ktorých tí vrahovia určite budú.

Davy má milujúcich rodičov, staršieho brata, priateľov, frajera, chodí do školy, až ... jedného dňa ich navštívi zvláštny pán, ktorý im oznámi, že Davy už do školy chodiť nemôže, pretože ten gén má. A teda, že sa z nej stane vrahyňa. Z Davy, ktorá je milá, nežná, umelkyňa, ktorá sa naučila sama hrať na klavíri v 3 rokoch, ktorej sa robí zle zo zlých vecí... Ak máte pocit, že sa niekto niekde sekol, ja som tento pocit mala pol knihy. Žiaľ nevyplnil sa, aj tak si však myslím, že z Davy žiaden vrah nebude. Určite nie dobrovoľný.

Celá kniha bola napínavá, z Davy som mala veľmi dobrý pocit a bolo mi jej hrozne ľúto. Lebo ona sa na pozíciu vraha absolútne nehodila, a ak by niekto mal samostatne potlačiť tento gén, ona by bola prvá voľba. Na druhej strane, ak by takáto spoločnosť fungovala a naozaj by ľudí s týmto génom zatvárala do táborov, zhromažďovala ich a vyhadzovala na okraj spoločnosti, povedzme si, šťastný nápad by to nebol. Je dokázané, že aj mladý delikvent ak je zatvorený do najhoršej basy v nej nachytá ešte viac „zla“ akoby sa mal “preliečiť a znormalizovať“. Preto len tábor plný mladých budúcich vrahov vo mne burcuje šiesty zmysel a napadajú ma jediné slová – Toto nedopadne dobre :-) .

Samozrejme nesmieme zabudnúť na zlého, ale krásneho nového chlapca, na možných kamarátov, ale aj zlých bývalých, na hrozné najlepšie priateľky a všetko, čo k takejto knihe pre mladých patrí. Priznávam, kniha sa mi páčila a teším sa na druhý diel (ktorý už stojí na poličke a čaká na otvorenie a čítanie).
Sophie Jordanová je aj autorkou úspešnej série Draki, ktorá sa mi vcelku páčila, preto som sa na jej novú sériu dosť tešila.

Moje hodnotenie:
(Stupnica: 1 - odpad, nedočítala som, 2 - nič moc, len som to prečítala, ale nič mi kniha nedala 3 - celkom fajn, taký priemer, 4 - zaujímavá kniha, určité časti vo mne rezonujú, 5 - wau, túto knihu milujem, 1/2 hviezdičky pridávam ak sa neviem rozhodnúť medzi dvoma hodnoteniami)

1 komentár:

  1. Výborná recenze :) Tahle knížka vypadá vážně skvěle, právě jsi mě na ni nalákala :)

    OdpovedaťOdstrániť