sobota 26. decembra 2015

Hajduková Michaela Ella - Zákon krvi

Vydal: Motýľ, 2015
Väzba pevná bez prebalu
Počet strán: 240
Jazyk: slovenský

Anotácia:
Príbeh lásky, proti ktorej stál silný nepriateľ. Rasa, krv a národ.
Eliza je mladučké dievča, ktoré prichádza do Košíc spolu so svojimi rodičmi. Študuje na gymnáziu, je výborná v jazykoch a... pred rodičmi ukrýva veľké tajomstvo.

Daniel je syn bankára, žije v Košiciach, svoj voľný čas trávi hrou na organe v Chráme svätej Alžbety a... pred rodičmi ukrýva veľké tajomstvo.
Eliza miluje Daniela a Daniel miluje Elizu.

Táto láska by mohla mať šťastný koniec, keby... Keby Eliza nebola Nemka, Daniel Žid a keby sa práve nepísal rok 1938. Po náhlom zmiznutí Daniela odvážajú rodičia Elizu domov do Nemecka, kde už vládne Adolf Hitler a jeho rasové zákony. Eliza netuší, čo ju čaká ani ako ju to navždy poznačí. So zlomenou dušou je nútená nastúpiť ako zdravotná sestra v domove organizácie Lebensborn. Ocitá sa na zvláštnom mieste za železnou bránou, kde sa rodia deti pre vodcu. To však nie je jediné tajomstvo domova Hochland. Eliza ich všetky objaví, ale takmer za to zaplatí privysokú cenu. Aj keď má pocit, že už jej nič nemôžu vziať...

Nájdu napokon obaja svoj pokoj a znova jeden druhého? Zvládne Eliza všetky desivé skúšky, ktoré jej osud nachystal? Zlomí ju šialená ideológia a príde o rozum, alebo je aj na konci jej tunela svetlo?

A ako to vidím ja?
Wau. A ešte raz wau. Už po prečítaní predchádzajúcich autorkiných kníh som tušila, že má našliapnuté dosť vysoko, ale tentoraz svoju kvalitu len potvrdila. Táto kniha je jednoducho úžasná. Aj keď sa opäť odvíja v zabehnutom scenári minulosť – prítomnosť – veci medzi nebom a zemou, celé prepojenie je úplne nenásilné a nádherne sa pri ňom rozvíja celý príbeh.

Ťažko napísať niečo viac o deji, keďže podstatná časť je vyrozprávaná v anotácií tejto knihy. Eliza je na začiatku knihy mladé, neskúsené dievča, ktoré postupom času dozrieva a zisťuje o živote a svete okolo seba hrozné veci. Zo začiatku má vcelku krásny život (aký len môže byť v rodine vysokého nemeckého dôstojníka), avšak potom to už ide celkovo dolu vodou. Celú knihu som sedela v napätí a nevedela som sa dočkať ako skončí. Nájde Eliza s Danielom svoje šťastie? Alebo sa ich príbehy budú vyvíjať oddelene? Či sa už nikdy nestretnú? Ach jaj, nevedela som sa odtrhnúť od čítania, tak skvelé to bolo :-)

Pre mňa boli najhoršie časti hlavne tie, ktoré sa týkali detí. Predsa ako matku sa ma bolesť a smrť detí dotýka najviac a v tejto knihe tieto hrozné momenty boli. Síce vykreslené naozaj citlivo, avšak na druhej strane, ja by som ich zažiť nechcela za žiadnych okolností. A už vôbec si neviem predstaviť, žeby som žila v tej dobe, v tých hrozných podmienkach a nedajbože stála na jednom z oboch koncoch prebiehajúcej vojny. Lebo v tých časoch to nemali ľahké nielen židia, ale aj árijský alebo árijsky vyzerajúci obyvatelia. Fakt hnus.

Knihu hodnotím nielen kladne, ale najmä s absolútnym nadšením. Po dlhej dobe udeľujem 5 hviezdičiek za ozaj skvost v literatúre a môžem určite zahlásiť, že kniha patrí k veľkému = pozitívnemu prekvapeniu roku 2015. Posledná fotka je z krstu knihy v Košickom Martinuse, na ktorom sa čítalo pár úryvok z knihy a ktoré ma na knihu nalákali úplne najviac.

Moje hodnotenie:
(Stupnica: 1 - odpad, nedočítala som, 2 - nič moc, len som to prečítala, ale nič mi kniha nedala 3 - celkom fajn, taký priemer, 4 - zaujímavá kniha, určité časti vo mne rezonujú, 5 - wau, túto knihu milujem, 1/2 hviezdičky pridávam ak sa neviem rozhodnúť medzi dvoma hodnoteniami)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára